OVB Blog

»V nejrůznějších příspěvcích najdete články o životním stylu spolu s aktuálními otázkami z oblasti financí a zabezpečení na stáří.«

Studenti v konverzaci – Studentské financování

| OVB Allfinanz, a.s.

Možnosti financování studia

Chceš začít studovat? Nebo snad rozšířit svůj bakalářský titul o magisterský? I studium na státních univerzitách s sebou nese značné náklady, avšak z časových důvodů souběžná práce na plný úvazek většinou nepřipadá moc v úvahu. Máme proto pro tebe několik tipů a možností, jak své studium financovat.

Smějící se batole – Spořte dětem smysluplně s dětským spořicím plánem

| OVB Allfinanz, a.s.

Spoření pro děti: Jaké investice pro děti dávají smysl

Ať už chcete spořit na řidičský průkaz, vzdělání nebo za účelem zaopatření v pozdějším věku, mějte na paměti, že i díky malým příspěvkům můžete do doby, než budou peníze skutečně potřeba, našetřit nemalou částku. A to především tehdy, začnete-li odkládat prostředky pro vlastní děti či vnoučata již v útlém věku. Jak ale v době nízkých úrokových sazeb a vysoké inflace spořit potomkům tak, aby se to vyplatilo?

| OVB Allfinanz, a.s.

Spoření na stáří je lepší nepodceňovat

Spoření na stáří je téma, které se obyvatel ČR vzhledem k demografickému složení státu, týká čím dál tím více. Situaci nepomáhá ani vývoj posledních let, ať již se jedná o problematiku koronaviru, jež ovlivňuje prakticky každý aspekt nejen našeho života, ale i ekonomické situace občanů i státu. Nezbytnost zohledňovat nepředvídatelné a nutnost zabezpečování můžeme pozorovat i na aktuální problematice energetické krize a celé řadě dalších.

Mladá žena u stolu s chytrým telefonem, notebookem a dokumenty pro vedení osobního rozpočtu

| OVB Allfinanz, a.s.

Veďte si osobní rozpočet: Jak mít přehled o svých financích

V každodenním shonu má přesný přehled o svých financích jen málokdo. Osobní peněžní deník vám pomůže sledovat vaše příjmy a výdaje. Dobrou zprávou je, že vést si evidenci o příjmech a výdajích není vůbec těžké. Nemusíte být odborníkem na vedení účetnictví – jakmile uděláte první krok, je důležité vytrvat.

| OVB Allfinanz, a.s.

Do dluhové pasti se dnes člověk dostane až děsivě snadno

Podlehnout úvěrům a upadnout do dluhové pasti je v dnešní době až děsivě jednoduché. A důvodů, které tento problém mohou způsobit, je opravdu hodně. Od závažných životních situací až po všední nákupy, které lidi uvrhnou do tohoto nekonečného kolotoče splácení.

Dítě házející mince do spořícího prasátka – měsíční fixní náklady

| OVB Allfinanz, a.s.

Co jsou fixní měsíční náklady domácnosti a jak vysoké by měly být?

Víte, kolik měsíčně utratíte? Mnoha lidem chybí přehled o tom, kolik měsíčně utratí – přesto je to nezbytný základ pro vlastní finanční a životní plánování. Celkové výdaje domácnosti jsou vždy tvořeny fixními a variabilními náklady. Ale co přesně jsou fixní náklady? A jakou část rozpočtu domácnosti by měly tvořit?

Mladá dívka s vánočním srdcem – správné investování peněz

| OVB Allfinanz, a.s.

Jak nejlépe zhodnotit peníze: možnosti výhodného spoření a správného investování

Vánoce jsou za dveřmi! Roční prémie, vánoční bonusy a peněžní dary o Vánocích mnohým zpříjemní přelom roku. Ačkoli to může být jakkoli lákavé, utratit hned vše najednou není rozumné. Mnohem lepší a udržitelnější je peníze nechat správně zhodnocovat a investovat tak do vlastní budoucnosti. V následujících odstavcích zjistěte, jak to udělat.

| OVB Allfinanz, a.s.

Česká národní banka šlape na brzdu

Česká národní banka šlape na brzdu rozjetých úvěrů na bydlení a k tomu navíc pošilhává už i po ruční brzdě. Dosud to mohlo zdánlivě vypadat, že ji situace kolem rekordního počtu úvěrů, nadhodnocených cen nemovitostí a uvolněných pravidel pro poskytování hypotečních úvěrů v podstatě moc nevadí. Na svém čtvrtečním zasedání však otočila kormidlem poměrně zásadně proti vlně stále se valících úvěrů, pro které od dubna 2022 nastavila, ve srovnání s dnešními pravidly, výrazné restrikce.

| OVB Allfinanz, a.s.

Zvyšování sazeb hypoték nabírá na tempu

Sazby, za které banky nabízejí hypotéky, brzo přesáhnou 4 procenta. S tím, jak se zvedají úrokové sazby, snižují se i počty a objemy poskytnutých hypoték. Pokud sazby dále porostou, měsíční splátka hypotéky se zvýší o stovky až tisíce korun. Jsou tedy hypotéky stále ještě výhodné?