Jak se připravit na dovolenou s přáteli – rozpočet, pojištění a další tipy
|

Předpokládaný čas čtení: 4 minut
- Při plánování dovolené byste měli vzít v úvahu potřeby a přání každého účastníka. Ujistěte se, že prázdninová destinace nabízí něco pro každého.
- Mluvte otevřeně o očekáváních, potřebách a možných konfliktech. Dobrá komunikace je klíčová.
- Předem si stanovte rozpočet a rozhodněte se, jak si rozdělíte náklady. Bude si platit dovolenou každý sám, budete se o všechny náklady dělit nebo zřídíte společný fond?
- Nezapomeňte na důležitá pojištění. Ochrání vás před nečekanými výdaji v zahraničí a zajistí vám pohodové cestování.
Dovolená s přáteli je synonymem dobrodružství, zábavy a nezapomenutelných zážitků. Než ale vyrazíte, je dobré si ujasnit několik podstatných věcí: Kdo všechno pojede? Kam se vydáme? Co každý z nás chce zažít? A jak zajistit, aby se na konci dovolené všichni cítili spokojeni? Máme pro vás tipy, jak naplánovat perfektní dovolenou pro celou vaši partu.
Společné objevování pražských uliček, poslech zvuků vln na pláži v Barceloně či přemítání o životě na švýcarském horském vrcholu – cestování spojuje a vytváří nezapomenutelné zážitky. I těm nejlepším příběhům však předchází pečlivá příprava.
Jak dobře naplánovat dovolenou s přáteli
Už je jasné, že společně pojedete na dovolenou – skvělé! Teď začíná vzrušující plánování. Předem si ujasněte několik otázek:
- Kdo jede s vámi? Čím více lidí cestuje, tím důležitější je vzít v úvahu potřeby všech zúčastněných.
- Kamjedete? Věnujte pozornost všem zájmům a vyberte destinaci, která dokáže vyhovět co nejvíce přáním všech účastníků.
- Kolik peněz je k dispozici? Stanovte předem rozpočet, aby na konci nedošlo k neshodám ohledně nákladů.
- Kdy a na jak dlouho? Zjistěte, kdo je volný, kdy a na jak dlouho můžete cestovat – to bude mít také vliv na váš rozpočet.
- Co chcete dělat? Někdo chce na túru, někdo chce ležet na pláži, někdo chce za kulturou? Pokuste se najít v tom kompromis.
- Jaké ubytování si vyberete? Prázdninový byt v zahraničí často nabízí více prostoru a flexibility. Hotel naopak většinou nabídne více komfortu a služeb. Zvažte klady i zápory.
Tipy na pohodový výlet s přáteli
Jak spravedlivě rozdělit náklady?
Před začátkem dovolené byste se měli společně dohodnout na rozpočtu na osobu. Jaký je maximální finanční limit? A kolik byste skutečně ideálně chtěli utratit? To vám pomůže předejít nerealistickým očekáváním.
Jak se vypořádat s náklady na místě? Zde máte několik možností:
- Každý platí sám za sebe: To je obzvláště vhodné, pokud máte různé zájmy a zvyky. Každý se tak může svobodně rozhodnout, za co své peníze utratí.
- Sdílíte všechny náklady společně: Spravedlivě rozdělíte všechny výdaje, tj. cestování, ubytování či jídlo, vše se bude dělit rovným dílem. Nevýhoda: pokud má někdo dražší stravovací návyky, ostatním to může připadat nespravedlivé.
- Společný fond: Alternativou je vytvoření společného účtu pro všechny výdaje skupiny. Všichni platí stejnou částku a o samotný rozpočet se stará jeden člověk. Z toho fondu se pak platí fixní náklady, jako je ubytování či nákupy. Jednotlivé výdaje jako suvenýry nebo alkohol, si pak hradí každý sám.
Co je dobré vědět: V dnešní době existují různé aplikace, pomocí kterých můžete své výdaje okamžitě zaznamenat a spravedlivě je rozdělit. Aplikace ukážou, kdo má jaké náklady, a poskytnou dobrý přehled pro rychlé vyúčtování – ušetří vám tak starosti s počítáním.
Důležitá pojištění pro spolehlivé krytí na dovolené
Cestovní zdravotní pojištění
Představte si, že jste společně s přáteli na dovolené v Thajsku a náhle se vám udělá špatně. Zjistíte, že máte silnou otravu jídlem a musíte do nemocnice. Peníze jsou to poslední, co v tu chvíli chcete řešit. Bez komerčního cestovního zdravotního pojištění si ale budete muset náklady na léčbu zaplatit sami, což se vám může hodně prodražit.
V zemích EU, EHS, a na základě dohody s EU i ve Spojeném království, vám Evropský průkaz zdravotního pojištění zaručuje stejné podmínky pro čerpání zdravotní péče, jako má místní občan v rámci veřejného zdravotního pojištění. Poskytnutou potřebnou péči tedy v takovém případě uhradí příslušná zdravotní pojišťovna, a to z veřejného zdravotního pojištění. V těchto zemích jste tedy finančně zajištění v případě výdajů za nezbytnou zdravotní péči, veřejné pojištění již ale nepokryje případné další náklady, jako je transport zpátky do České republiky, repatriaci či zdravotní péči, která se nepovažuje za nezbytnou. V některých zemích se také za zdravotnické úkony hradí tzv. spoluúčast pacienta, kterou byste museli pokrýt z vlastní peněženky. Pro bezstarostnou dovolenou je tedy vhodné mít sjednané na cesty do zahraničí cestovní pojištění.
Soukromé úrazové pojištění
Při hraní plážového volejbalu u moře se jedna osoba z vaší skupiny zraní a nedokáže chodit. A tak musí být odvezena do nemocnice. Naštěstí má sjednané soukromé úrazové pojištění.
Pokud máte v České republice sjednané soukromé rizikové/úrazové pojištění, u většiny pojišťoven není územně omezeno, nemusí však pokrývat všechny náklady (např. náklady na přepravu). Pokud by došlo k trvalým následkům, v závislosti na druhu pojistky vám pojišťovna také vyplatí buďto jednorázovou pojistnou částku, či dávky na měsíční bázi. Úrazové pojištění, které kryje všechny náklady spojené s takovými nepříjemnými událostmi, je obvykle součástí cestovního pojištění.
Rizikové pojištění je obzvláště užitečné při cestování spojeném se sportovními aktivitami.
Soukromé pojištění odpovědnosti
Atmosféra je živá, hraje hudba … a pak se to stane – někdo ztratí rovnováhu a omylem rozbije skleněné dveře. A to se může velmi prodražit. Kdo to zaplatí?
Tady přichází na řadu soukromé pojištění odpovědnosti. Obvykle pokrývá nejen škody na pronajatém ubytování nebo nábytku (obecně na cizím majetku), ale také škody na zdraví způsobené někomu jinému.
Ale pozor! Ne každé soukromé pojištění odpovědnosti je automaticky platné také v zahraničí . U cestovního pojištění zase ne vždy bývá součástí základního balíčku (je třeba si ho sjednat jako připojištění). Před cestou si ověřte, zda vaše pojištění nabízí i celosvětové krytí. Naši finanční poradci vám s tímto rádi pomohou.
Bezpečné cestování ve vypůjčeném autě
Objevování nových míst s vypůjčeným autem je vždy skvělý nápad! Ale co se stane, když dojde k nehodě či poruše? Aby se vám v nouzi neobjevily žádná nepříjemná překvapení, ujistěte se, že máte sjednaná následující pojištění:
- Pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla: Přestože toto pojištění je ze zákona povinné a je tak zahrnuto v ceně pronájmu, vztahuje se pouze na škody, které způsobíte provozem vozidla na majetku či zdraví ostatních osob.
- Komplexní havarijní pojištění: Toto pojištění pokrývá škody na pronajatém vozidle, které jste způsobili vy nebo které byly způsobeny vandalismem či třeba žhářstvím. V případě vzniklé škody vám pojišťovna proplatí nutné náklady na opravu. Toto pojištěni lze zakoupit přímo v půjčovně.