Pojištění proti škodám způsobeným bouřkou či povodní: Které pojištění vás finančně ochrání

|

Pytle s pískem se zatopenými domy a záchranným týmem v pozadí
Nejdůležitější fakta o škodách způsobených extrémním počasím

Předpokládaný čas čtení: 4 minut

  • Bouře jsou čím dál tím častější a způsobují stále větší škody – nejen firmám, ale i soukromým osobám.
  • Bez správného pojištění může mít extrémní počasí drahé následky
  • Pojištění proti živelním pohromám je obzvlášť důležité – kryje škody způsobené povodní, vystoupnutí vody z kanalizace, vichřicí, krupobitím či dalšími jevy.
  • Ať už si pronajímáte byt, máte vlastní dům nebo používáte auto – pro každou situaci existuje vhodná pojistná smlouva.

Jediná bouře a váš sklep je najednou plný vody… Máte poškozené auto, ve střeše je díra… Přesně tyto situace zažívá stále více lidí. Jak se v takové situaci zachovat? Kdo zaplatí škody? A jak se můžete chránit, než bude příliš pozdě? Vysvětlíme, které pojištění vás zajistí v případě povodní a bouří.

Extrémních povětrnostních jevů, jako jsou bouřky, povodně nebo sucha, v Evropě prokazatelně přibývá – a také způsobují stále větší škody. To, co dříve bývalo spíše výjimečné, dnes čím dál častěji zasahuje domácnosti, firmy a někdy i celé státy.

Škody způsobené bouřkami a jejich finanční důsledky

Podle Eurostatu způsobily extrémní povětrnostní události v roce 2023 v EU ekonomické škody ve výši více než 56 miliard eur.

Tato vysoká částka jasně ukazuje, že extrémní počasí není abstraktní hrozbou. Důsledky jsou skutečné, citelné – a nákladné.

Bouřky a povodně: jaké škody způsobují?

Stačí jediná bouřka a zahradní domek je na kusy, střecha poškozená a sklep pod vodou. Škody může utrpět i vaše auto – například kvůli záplavám nebo krupobití.

Vzniklé náklady? Rychle se mohou vyšplhat i na několikstovektisíckorun – i u zdánlivě drobného poškození.

Hradit vše z vlastní kapsy je pak pro mnoho lidí velkou finanční zátěží. A právě v takových případech pomáhá správně zvolené pojištění – chrání vás i váš rozpočet před následky škod způsobených bouří či jinými přírodními živly.

Žena v bílém svetru stojící před oknem a dívající se zamyšleně ven.

Jak se pojistit proti škodám způsobeným bouří?

Abyste na to v případě nejhoršího nezůstali sami, ukážeme vám nejdůležitější pojištění proti škodám způsobených bouřkou. A také na co si dát pozor.

Pojištění proti živelným pohromám

Pojištěníproti škodám způsobenýmpřírodnímiživly není samostatná pojistka, ale obvykle bývá součástí pojištění domácnosti nebo nemovitosti (či havarijního pojištění u auta). Chrání vás před finančními následky závažných přírodních katastrof, které se dnes vyskytují čím dál častěji. Patří sem mimo jiné:
 

  • povodně a záplavy
  • zpětně vzdutí (voda, která se tlačí zpět skrz odtoky nebo kanalizaci do domu)
  • sesuvy půdy
  • laviny
  • zemětřesení
  • vichřice a další

Pojištění proti živelným pohromám

Váš domov patří mezi to nejcennější, co máte – proto je důležité ho chránit. Pojištění nemovitosti (případně stavby) vám pomůže ochránit stavbu a její pevné části v případě škod způsobených bouřkou, požárem, vichřicí, povodněmi či třeba krupobitím. Kryje opravy budovy i pevně zabudovaného vybavení, jako jsou kuchyňská linka, střecha, stěny, obklady nebo topení, a případně také stavební materiál.

Pokud bydlíte v pronájmu, většinou se vás toto pojištění netýká, neboť pojištění budovy obvykle řeší majitel nemovitosti.

Pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti chrání vaše vybavení, tedy vše, co máte ve svém bytě či domě – jinými slovy váš majetek. Patří sem nábytek, oblečení, cennosti, osobní věci i elektronika. Jednotlivé pojišťovny nabízí různé úrovně krytí – pojistná rizika. Mezi základní pojistná nebezpečí obvykle patří:

  • požár
  • výbuch
  • úder blesku
  • pád letadla
  • vichřice
  • krupobití
  • zemětřesení
  • někdy i další

Dále je možné se běžně pojistit proti škodám způsobeným povodní nebo záplavou, sesuvem půdy, pádem sněhu, přepětím či podpětím, vodovodní havárií i vloupáním a vandalismem. V rámci některých variant je často v pojištění domácnosti zahrnuto i pojištění odpovědnosti.

Důležité: Před sjednáním pojistky je vždy potřeba se pečlivěseznámit s podmínkami dané pojišťovny, neboť každá z nich v rámci svých balíčku zahrnuje trochu jiná rizika. Mohlo by se vám pak třeba stát, že když vám povodeň poškodí například notebook, pojištění domácnosti vám vzniklou škodu neuhradí, neboť povodeň nebude u dané pojišťovny mezi pojistnými riziky zahrnuta.

Auta a povodně – které pojištění pokryje škody?

I na vašem voze může dojít během bouřek či jiných extrémních povětrnostních událostí snadno k poškození. Právě v takových případech vám pomůže havarijní pojištění.

Junger Mann sitzt telefonierend vor einem Laptop.

To kromě dalších rizik, jako je třeba vandalismus, krádež, dopravní nehoda nebo srážka se zvěří, pokrývá i náklady  vzniklé v důsledku:

  • škody způsobené krupobitím či vichřicí,
  • zásahu bleskem,
  • pádu stromu nebo třeba částí budovy (střecha, cihly apod.),
  • sesuvu půdy,
  • povodní a záplav aj.

Dobrá příprava je klíčová

Bouřkám zabránit nelze. Ale lze se na ně připravit. Jednejte včas, abyste ochránili svůj majetek. 

Pravidelně si kontrolujte své pojištění, zabezpečte svůj domov a zjistěte si, jaká rizika hrozí ve vaší lokalitě. Několik dobře cílených opatření může v krizových situacích rozhodnout, zda nakonec půjde jen o drobné poškození, nebo o vážnou ztrátu.

Přečtěte si také:

Dva mladí muži sedí v autě a usmívají se na sebe
Pořízení prvního auta – pojištění, náklady a vše ostatní, co potřebujete vědět

Řidičský průkaz máte v kapse a vaše touha po svobodě roste – teď už potřebujete jen auto. Než se však vydáte na cestu, je třeba zvážit několik věcí. Jaké možnosti máte? Kolik vás bude auto měsíčně stát? Jaké pojištění potřebujete? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace a pár tipů.

Pár se stěhuje do svého prvního vlastního bydlení
Financování nemovitosti: Splnění snu o vlastním bydlení

Konečně jste pryč z pronajatého bytu a můžete se nastěhovat do vlastního domu se zahradou. Teď si můžete zařídit svůj prostor mezi čtyřmi stěnami tak, jak se vám to líbí – aniž byste museli požádat svého pronajímatele nebo družstvo o povolení. Aby se sen o vlastním bydlení nezměnil v noční můru, je důležité si koupi správně naplánovat časově i finančně. Povíme vám, jak můžete realizovat svůj sen o vlastním bydlení navzdory vysokým cenám a úrokovým sazbám.